Python'da Veri Tipleri Özellikleri
Yazan: Ali Kasımoğlu_
07 Mayıs 2021 18:21

Python alanındaki en etkileyici programlama dili olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple birçok insan onu ilk programlama dili olarak tercih etmektedir. Bu konuda sizlerle daha önce paylaştığım "Yazılım Öğrenmeye İlk Hangi Programlama Dilinden Başlanmalı?" konulu yazım ilginizi çekebilir. Oldukça büyük geliştirici topluluğu, çok sayıda kütüphanesi ve söz dizilimindeki tutarlılığı sebebiyle profesyonel yazılımcılar da Python'u tercih etmektedirler.

Python ile program yazarken farklı amaçlar için farklı türde veri tiplerine ihtiyaç duyarız. Bu veri tiplerini tercih ederken birçok etken bulunmakta olup, şimdi sizlere veri tiplerine ait bu özelliklerden bahsedeceğim.

Python Veri Tipleri

Python Veri Tipleri

Python'da değiştirilebilir (mutable) ve değiştirilemez (immutable) olarak iki ana veri türü vardır.

Değiştirilemez Veri Tipleri

Değiştirilebilir Veri Tipleri

Projenizde gerektiği anda hangi veri tipini kullanmanız gerektiğini ve hangi veri tipi ile neler yapabileceğinizi öğrenmeniz çok önemlidir. Başarılar dilerim.

İletişime Geçin_

Benimle iletişime geçmek için adresine e-posta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kasimoglu.ali Skype kullanıcı adımdan yada linkedin, facebook veya twitter sosyal medya profillerimden bana ulaşabilirsiniz. Gerçekten iletişime geçmek istiyorsanız bunu bir şekilde yapabileceğinize eminim :)